Vědomá firma vedená srdcem

Enneagram a emoční inteligence

​To se vyplatilo


Psychologická teorie říká, že lidé chtějí dělat jenom to, z čeho mají zisk. Nemyslím tím jenom peníze, myslím hodnotu, přijetí, ocenění, blízkost, prostě chtějí vždycky něco získat. Ztráty nejsou vítány.
Někdy investujeme hodně, ale získaná hodnota se nám nezdá dost vysoká, máme pocit, že se naše úsilí někam ztratilo, nepřineslo výsledek, nevyplatilo se to.
Někdy s malým úsilím získáme mnohé. Jindy se na to nadřeme, cítíme se výborně.
Cílem našeho života se stal zisk?


VHLED

Co se ve skutečnosti děje? Protože cítíme nedostatek, možná strach a nechceme selhat, jsme chyceni v pasti nutnosti být úspěšní, jsme závislí. Na čem? No, je to jednoduché. Na výsledku.
Jenom tehdy, když jsou lidé úspěšní, cítí svou hodnotu. Jenom tehdy, když neselhávají, mají pocit uspokojení. V tom případě se jejich investice vyplácí.
Je to každodenní forma závislosti.

Jak jinak?
Udělat v dané chvíli to nejlepší, co zvládneme a přijmeme svůj výkon takový, jaký je. Nemá to nic společného s naší hodnotou pro sebe ani pro druhé.
Usmiřme se sami se sebou. Přijměme se i se svým nedostatkem, který volá po zisku.
Radost a spokojenost je druh „zisku“, který obvykle jako zisk nevyhodnocujeme. Poučení, zkušenost, radost ze hry, přijetí ztráty, setkání s lidmi, které už potkat nechci, to všechno jsou zisky. Díky tomu situace končí úsměvem a povzdychnutím.
Nic jsme nezískali? Ale ano. Nadhled, přijetí a absenci toho palčivého pocitu, že jsme nic nezískali, protože získali, vždycky získáme.
Pokud změníme pohled.
Autor:Eva Velechovská
Médium:Facebook
Datum:02.11.2017