Vědomá firma vedená srdcem

Enneagram a emoční inteligence

Systém ega nás žene do činnosti

Sedím v křesle a jen tak klátím nohama a šťastně se nudím.
V tom jsem zaznamenala kroky po schodech. Přicházel taťka, vyskočila jsem a popadla hadr, který ležel na lince a začala ji otírat. Naučila jsem se, že když něco dělám, zmenšuje se pravděpodobnost konfliktu a přizpůsobila se vyjádření, že je nutné " něco" dělat.

O dvacet let později sedím a dívám se z okna, slyším stoupat někoho po schodech, je jedno, kdo to je. Vyskakuji, načechrávám polštáře a jdu k lince asi pro ten hadr.
 
Tisíckrát jsem viděla sebe i druhé, jak přijdeme k vodě a je nutné hned jít do vody nebo něco hrát. Lidé se rozhlíží. Co tady budu dělat? Prokletá dovolená, na pláži mi to vydrží maximálně dva dny, pak kniha, pak začnu chodit, pak půjdeme na výlet, jen aby tady toho bylo dost. Stihneme ještě tenhle park a zmrzlinu a ?
Přece jsme na dovolené, tak je třeba toho, co nejvíce obrazit a stihnout. NĚCO, někdy je skoro jedno, co je to za činnost.
Sportík? Ne? Nejde to? Tak pusť nějaký film. Půjdeme do baru?


Znemožníme sami sobě se potkat a čelit svým pocitům. Jsme na útěku a zbytečně. 
Jsme úplně v pořádku. 
Nic neotírej, nikam nemusíš, nic neztratíš a možná něco najdeš, když zůstaneš, jen tak cítit sám sebe.

VHLED

DOVOL - ENÁ. Dovol si to, co si normálně nedovolíš. Ráno ležet, nesoutěžit a neporovnávat se, se sousedy "Oni už ráno šli". Nebo naopak jít třeba plavat bez snídaně, změň směr své plánované cesty a nenech ego, aby tě tlačilo do soutěže, výkonu a komentáře "Když nic neděláš, jsi k ničemu, nikomu neprospěješ, nemáš žádnou hodnotu".
Pak se totiž děje to stejné, jako když jsi v práci, jen s příjemnější činností. Někteří lidé si po dovolené potřebují odpočinout. A jiní se šťastně vrátí do chomoutu stereotypních povinností. Je tak sladké, jak jsou ty úkony známé a zaběhané.

Když jsem přijela do ajurvédského centra na Srí Lanku slyšela jsem svoji mysl, jak mi říká: tohle nedáš. Cítila jsem neklid. Co tady budu dělat? Tady k dělání nic není.  Tak co teď? Odpověď je jednoduchá. NIC.
Obsahem uzdravení je zastavení se, ale to se egu nelíbí. Mohlo by být prokouknuto, odsunuto, viděno a tím by oslabilo svoje pozice otrokáře švihajícího bičem.
Alé, alé
Autor:Eva Velechovská
Médium:Facebook
Datum:03.08.2019